Infolinia: 784 675 129

DIAGNOSTYKA RAKA JAJNIKA – TEST ROMA

DIAGNOSTYKA RAKA JAJNIKA – TEST ROMA

 

Do niedawna głównym badaniem, wykonywanym u kobiet, podejrzanych o raka jajnika, było badanie markeru nowotworowego Ca 125. Jest to substancja, której ilość we krwi wzrasta, gdy w organizmie toczy się stan nowotworowy, związany z jajnikiem lub innym narządem rodnym. Im wyższe stężenie tego markeru we krwi tym bardziej zaawansowany stan chorobowy. Jednak badanie tego markera nie może być badaniem jedynym, ponieważ wartość Ca 125 rośnie także w endometriozie, przy mięśniakach macicy czy w stanach zapalnych narządów miednicy małej. Dlatego test ROMA nie polega jedynie na pomiarze Ca 125, ale też bada kolejny marker. Jest nim HE4 – nowy marker raka jajnika. To białko w większych ilościach pojawia się we krwi wtedy, kiedy w jajniku toczy się złośliwy proces nowotworowy. W zdrowym organizmie krąży go bardzo mało. Badanie HE4 tym różni się od badania Ca 125, że HE4 jest znacznie wcześniej wykrywalne. Dlatego u wielu kobiet, u których badanie Ca 125 dało wartości prawidłowe, dopiero skojarzone badanie z HE4 pozwoliło wykryć chorobę.

HE4 jest stosowany nie tylko w diagnostyce, ale także w monitorowaniu postępów choroby (lub zdrowienia) oraz nawrotów nowotworu.

 

Streptococcus pyogenes zwany potocznie paciorkowcem ropnym jest główną przyczyną zapalenia migdałków i gardła, prowadzącego czasami do ostrej gorączki reumatycznej, płonicy (szkarlatyny), róży i ostrego zapalenia kłębuszków nerkowych. Wczesne zdiagnozowanie i lecz nie zmniejsza ostrość objawów i ryzyko wystąpienia powikłań. W ofercie laboratorium posiadamy szybki test (wynik tego samego dnia) do wykrywania antygenu paciorkowców z grupy A.